Tietoa minusta

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät

Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015–
Verojaosto (pj) 06.09.2019–
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 06.09.2019–
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 08.02.2019–, (vpj) 02.05.2019–17.06.2019
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 09.06.2015–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

Asunto- ja viestintäministeri (Katainen) 24.05.2013–03.04.2014
Kulttuuri- ja asuntoministeri (Katainen) 04.04.2014–23.06.2014
Kulttuuri- ja asuntoministeri (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015

Kunnalliset luottamustehtävät

Tampereen kaupunginvaltuusto 1997-
Tampereen kaupunginvaltuusto (vj) 1993-1997
Tampereen kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta 1993-1995

Muut luottamustehtävät

Sosialidemokraattisen puolueen puoluevaltuusto 1994-1996
Sosialidemokraattisen puolueen nuorisopoliittinen työryhmä (vpj) 1997-1999
Sosialidemokraattisen puolueen ympäristöpoliittinen työryhmä (pj) 1999-2003
Työväen sivistysliitto (pj) 2001-2013
SDP:n asuntopoliittinen työryhmä (pj) 2003-2007
Kansan sivistysrahaston hallitus 2005-2010
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue (1. vpj) 2005-2008
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue (3. vpj) 2008-2012
Sosialidemokraattisen puolueen puoluevaltuusto (pj) 2012-2014

Pian tekemät aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot eduskunnassa:

Aloitteet

Kirjalliset kysymykset

Suulliset kysymykset

Puheenvuorot

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät:

  • Aiemmat vaalipiirit:
    • Hämeen läänin pohjoinen vaalipiiri 24.03.1995-23.03.1999
  • Päättyneet toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
    • Hallintovaliokunta (varajäsen) 05.04.1995–23.03.1999
    • Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.04.1995–30.09.2005
    • Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 27.02.1996–19.11.1996, (jäsen) 20.11.1996–23.03.1999
    • Sivistysvaliokunta (jäsen) 07.04.1999–25.04.2003, (varajäsen) 14.02.2018–17.06.2019
    • Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 29.04.2003–20.03.2007, (jäsen) 03.04.2007–23.05.2013
    • Hallinto- ja tarkastusjaosto (lisäjäsen) 06.05.2003–20.03.2007
    • Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 06.05.2003–20.03.2007, (Puheenjohtaja) 04.05.2007–19.04.2011, (jäsen) 11.09.2015–16.04.2019, (Puheenjohtaja) 23.02.2018–16.04.2019
    • Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 06.05.2003–20.03.2007, (jäsen) 04.05.2007–19.04.2011
    • Suuri valiokunta (jäsen) 30.06.2011–23.05.2013
    • Verojaosto (jäsen) 01.09.2011–23.05.2013, (lisäjäsen) 11.09.2015–16.04.2019
    • Kunta- ja terveysjaosto (lisäjäsen) 01.09.2011–23.05.2013
    • Tarkastusvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015–07.02.2019
    • Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 11.09.2015–22.02.2018
    • Valitsijamiehet (jäsen) 31.03.1995–23.03.1999, (varajäsen) 06.04.1999–29.02.2000
    • Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 07.04.1999–29.06.2011
    • Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 30.06.2011–30.05.2013