– Henkilövalinnat näkyvät mediassa, mutta Suomen kannalta merkittävin kysymys on tämä: Valitseeko Keskustan puoluekokous Sipilän ja Bernerin linjan, jossa mennään yhtiöiden ehdoilla vai koko Suomen kehittämisen ihmisten ehdoilla, Viitanen kysyy.
– Toivottavasti Keskusta hylkää nykyisen ihmisiä ja alueita eriarvoistavan linjansa. Tällä valinnalla olisi kauaskantoiset vaikutukset koko Suomen kannalta.
Viitanen muistuttaa, että Sosialidemokraatit ja Keskusta ovat rakentaneet hyvinvointivaltiota yhteistyössä.
– Nyt jos koskaan samanlaiselle yhteiskuntaa kehittävälle ja rakentavalle linjalle olisi suuri tilaus. Tämä aika ei kaipaa eriarvoistavaa politiikkaa. Keskustan kannattaisi tarkistaa linjaansa ja siirtyä takaisin pari piirua Santeri Alkion suuntaan.
Vastaa
Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.